Półkolonie w stajni – powrót do tradycji

Zapraszamy na wyjątkowe półkolonie. Przeniesiemy się do XVI-XVII wieku – złotego okresu Rzeczpospolitej Polskiej. Jazda konna, łucznictwo, szermierka i to wszystko w kontekście polskiej historii.

 

Termin: poniedziałek-piątek 27-31.01.2020

Zajęcie prowadzimy od 9.00 do 14.00

W trakcie zajęć zapewniamy 1 gorący poczęstunek.

Cena za całe półkolonie wynosi 490 zł.

 

Zgłoszenia (imię nazwisko dziecka, wiek, telefon kontaktowy do rodzica i w tytule półkolonie) prosimy wysyłać na email ammarchery@gmail.com

Zajęcia odbywają się w naszej stajni znajdującej się na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie, ul. Leśna 7 (tuż koło Białegostoku, około 1 kilometra od granicy miasta)

http://www.skansen.bialystok.pl/kontakt/dojazd/

 

Do Skansenu można wygodnie dojechać samochodem lub autobusem miejskim 102 (pierwsza strefa biletowa, przystanek „Tysiąclecia – Zajazd”, www.bstok.pl/mpk/mpk.php?nr=102)

Jest również ścieżka rowerowa, jeśli ktoś nie boi się pogody.

W czasie trwania półkolonii uczestnicy zajmować się będą naszymi ośmioma końmi. Dzień zaczynamy od karmienia i wypuszczania wierzchowców na padoki. Uczestnicy poznają stajenne zwyczaje i zasady bezpieczeństwa przy obchodzeniu się z końmi, nauczą się je czyścić i prawidłowo siodłać, poznają budowę rzędu jeździeckiego, dowiedzą się jak dbać o siodło oraz jak złożyć i wyregulować ogłowie.

 

Każdego dnia odbędą jedną godzinną jazdę konną, dostosowaną do indywidualnego poziomu umiejętności (jazda na lonży dla osób całkiem początkujących lub samodzielne dla bardziej zaawansowanych).

 

Jako dodatkowe atrakcje przewidzieliśmy zajęcia łucznicze i szermiercze, nawiązujące do polskich tradycji kawaleryjskich XVII-XVIII w. oraz zabawy sportowe. Każdy dzień półkolonii będzie inny, ale równie interesujący:

 

1 dzień: tatarski

– nauka strzelania z łuku pieszo

– jazda konna z łukiem w stępie ( w formie zabawy)

– opowiadania o tatarach polskich i ekwipunku

 

2 dzień: husarski

– zabawa szablą piankową pieszo, podstawy szermierki

– jazda konna z szablą piankową w formie zabawy – zbieranie pierścieni itp.

– opowiadania o husarii i  ekwipunku

 

3 dzień: kozacki

– podstawy posługiwania się lancą pieszo

– zabawy tępą lancą z konia – zbieranie pierścieni itp.

 

4 dzień: bitwa łuczników

– łucznicza wersja paintballu, strzelanie bezpiecznymi strzałami z miękkimi grotami, z wykorzystaniem masek osłaniających twarz’

– posługiwanie się wschodniego typu tarczą – kałkanem

 

5 dzień: sportowy

– trening i mini-zawody w formule tzw. pony games, czyli rozmaite konkursy zręcznościowe na koniu (przewożenie przedmiotów z miejsca na miejsce, rzucanie piłką, jazda między przeszkodami itp.)

– w zawody włączone będą także elementy posługiwania się piankową szablą i tępą lancą, przećwiczone w poprzednich dniach.

 

W razie pytań dotyczących półkolonii: Tomasz Kruszewski 693 165 257

 

Zapraszamy!