Polska trzecia. Absolutna dominacja Anny Sokólskiej

Reprezentacja narodowa w składzie: Anna Sokólska, Mateusz Szymański i Bohdan Włostowski, wywalczyła brązowy medal, podczas drugiej Eliminacji IHAA European Grand Prix Series w łucznictwie konnym, które w dniach 17 – 19 czerwca 2022 odbyły się w tureckim mieście Kayseri. Ten etap, wygrali gospodarze turnieju – Turcy. Ze srebrnym medalem do domu wrócą Francuzi.

 

Pierwsza odsłona tego cyklu, miała miejsce w długi majowy weekend na  Polach Grunwaldu. Tam Polacy w podobnym składzie byli pierwsi, przed reprezentacjami Finlandii i Węgier. Oznacza to, że w klasyfikacji generalnej drużyn europejskich, nasza reprezentacja umocniła się na pozycji lidera, której będzie bronić, podczas finału cyklu, który zostanie rozegrany w sierpniu we francuskim Gauchoux.

 

Ideą Pucharu jest rywalizacja trzyosobowych drużyn narodowych, w trzech konkurencjach łucznictwa konnego. Zawodnicy indywidualnie zdoby- wają punkty, które potem są sumowane dając wynik w końcowej klasyfikacji. Sam turniej był bardzo wymagający. Gospodarzom pomagały trybuny. Do tego temperatura, która o tej porze roku dochodziła do 36 stopni w cieniu i gorący piasek  na  arenach konnych, doskwierał wszystkim.

 

W takim klimacie liderka naszej reprezentacji – Anna Sokólska dokonała spektakularnego wyczynu wygrywając dwie z trzech konkurencji. Raz tylko ustąpiła miejsca na szczycie podium zdobywając srebro w konkurencji Raid Track. Konkurencja Tower Trak i rozgrywana po raz pierwszy na tego typu zawodach Turkish Tabla należały już do niej. O poziomie białostocczanki, świadczy wynik z Turkish Tabla, narodowej konkurencji gospodarzy turnieju, gdzie zdobywając 92,3 pkt, uzyskała czternastopunktową przewagą nad drugim zawodnikiem tej konkurencji – Alperenem Alkanem z Turcji. Taki wynik wprawił w zachwyt miejscową publiczność i cały łuczniczo – konny świat.

 

„Cieszę się z wyniku. Moja radość jest tym większa, ponieważ mogę tu być i wygrywać dzięki moim kibicom, którzy wsparli mnie umożliwiając mi wyjazd do Turcji”. – powiedziała Polka zaraz po zakończeniu ceremonii wręczenia nagród – „Kochani, dzięki Waszej hojności uzbieraliśmy potrzebną kwotę i jestem tutaj. Te zwycięstwa są dla Was i Wasze. Dziękuję Wam za to!”