Instytut Łucznictwa Konnego


Fundacja prowadzi Stajnię GROT działającą na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej

Fundacja Instytut Łucznictwa Konnego
ul. Nadawki 23, 16-010 Wasilków
e-mail: ilukfundacja@gmail.com
tel: 690 800 449

Zarząd:
Anna Sokólska

Dane rejestrowe:
Numer KRS: 0001043164
REGON: 525651024
NIP: 9662178902

 

Misja Fundacji Instytut Łucznictwa Konnego

Naszą misją jest propagowanie tradycji łucznictwa konnego, jeździectwa oraz kultury fizycznej w duchu szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego. Dążymy do szerzenia wiedzy i wartości związanych z tradycyjnymi sztukami walki, sportem, edukacją i ochroną środowiska.

Poprzez organizację wydarzeń sportowych, warsztatów edukacyjnych i działań kulturalnych, budujemy przestrzeń dla dialogu międzypokoleniowego i międzykulturowego, wspierając rozwój społeczny, rodzinny i obywatelski.

Naszym celem jest inspirowanie młodzieży i dorosłych do aktywności fizycznej, poznawania tradycji oraz promowania postaw etycznych, zarówno w relacjach z końmi, jak i z otaczającym nas światem. Wspólnie rozwijamy i zachowujemy bogactwo tradycyjnych polskich sztuk walki i łucznictwa dla przyszłych pokoleń.

Zrealizowane projekty:

Fundacja Instytut Łucznictwa Konnego w latach 2023 i 2024 zrealizowała szereg znaczących wydarzeń promujących łucznictwo konne oraz tradycje kulturowe. Poniżej przedstawiamy wybrane działania:

 

1. Zajęcia jeździeckie – zimowe ferie jeździeckie 2024 (styczeń-luty 2024)
Fundacja, we współpracy z AMM Archery, zorganizowała dwie edycje półkolonii zimowych dla dzieci w wieku 7-14 lat. Program obejmował jazdę konną, karmienie koni, naukę strzelania z łuku oraz zajęcia warsztatowe w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

2. 13th International Mounted Archery Games „Majówka z łukiem i koniem” (maj 2024)
Wspólnie z AMM Archery oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Fundacja zorganizowała trzynastą edycję Międzynarodowych Zawodów Łucznictwa Konnego na Polach Grunwaldu. W wydarzeniu uczestniczyli zawodnicy z Polski, Anglii, Kataru, Sudanu, Jordanii, Hiszpanii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zawody obejmowały konkurencje takie jak Tor Polski, Tower 90 oraz Qabak.

3. Organizacja cyklu zawodów „Podlaskie Klimaty X” (czerwiec 2023 – listopad 2024)
Fundacja zorganizowała pięć edycji zawodów łucznictwa konnego „Podlaskie Klimaty”, będących częścią rankingu Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego. Wydarzenia przyciągnęły licznych zawodników i entuzjastów tej dyscypliny, promując aktywność fizyczną i tradycje łucznicze w regionie.

4. Wystawa „Strzała czasu” w Gminnym Ośrodku Kultury w Orli (lipiec 2024)

Fundacja współorganizowała wernisaż wystawy poświęconej łucznictwu, prezentując historię i tradycje tej sztuki. W wydarzeniu uczestniczył Michał Sanczenko, współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego i fundator Fundacji Instytutu Łucznictwa Konnego.

5. Zajęcia jeździeckie – wakacje w siodle 2024 (lipiec – sierpień 2024)
Fundacja, we współpracy z AMM Archery, zorganizowała dziesięć edycji półkolonii letnich dla dzieci w wieku 7-14 lat. Program obejmował jazdę konną, karmienie koni, naukę strzelania z łuku oraz zajęcia warsztatowe w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

6. Królewskie Polowanie – II Turniej Łuczniczy 3D na Zamku w Pułtusku (sierpień 2024)
Fundacja, we współpracy z Hotelem Zamek Pułtusk Dom Polonii, KS AMM Archery oraz Micarta Thumbrings, zorganizowała drugi turniej łuczniczy 3D w Pułtusku. Wydarzenie odbyło się w malowniczej scenerii zamku, oferując uczestnikom wymagające warunki łucznicze.

7. Udział w V Światowych Igrzyskach Koczowników (wrzesień 2024)
Reprezentanci Fundacji wzięli udział w V Światowych Igrzyskach Koczowników w Astanie, Kazachstan. Polska drużyna łuczników konnych, w skład której weszli m.in. Anna Sokólska, Emilia Truskolaska i Adam Turowski, rywalizowała z zawodnikami z całego świata, promując polskie tradycje łucznicze na arenie międzynarodowej.

8. Pokazy łucznictwa konnego na festynach i wydarzeniach kulturalnych (maj – październik 2024)
W miesiącach maj- październik Fundacja prezentowała pokazy łucznictwa konnego na licznych wydarzeniach, nawiązując do tradycji tatarskiego łucznictwa. Celem było promowanie sportu wśród dzieci i dorosłych oraz wsparcie młodych zawodników.

9. Wystawa „Historia i sztuka w łucznictwie” w Gminnym Ośrodku Kultury w Kleszczelach (październik 2024)

Fundacja współorganizowała wernisaż wystawy poświęconej łucznictwu, prezentując historię, tradycję i sztukę tej dziedziny sztuki wojennej XVI i XVII wieku. W wydarzeniu uczestniczyli: Anna Sokólska (Prezes Fundacji) i Michał Sanczenko, współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego i fundator Fundacji Instytutu Łucznictwa Konnego.

Dzięki tym inicjatywom, Fundacja Instytut Łucznictwa Konnego aktywnie przyczynia się do popularyzacji łucznictwa konnego oraz pielęgnowania polskiego dziedzictwa kulturowego.

Nowa Inicjatywa Fundacji: Klub Sportowy KS AMM Archery

Od września 2024 roku Fundacja Instytut Łucznictwa Konnego z dumą prowadzi działalność Klubu Sportowego KS AMM Archery. Klub skupia miłośników sportu i tradycji, oferując trzy dynamicznie rozwijające się sekcje:

  • Sekcja Jeździecka – dedykowana wszystkim, którzy pragną doskonalić swoje umiejętności jeździeckie i zgłębiać tajniki pracy z końmi w duchu etycznego postępowania. Sekcja organizuje regularne treningi, rajdy oraz wydarzenia promujące tradycje jeździeckie.
  • Sekcja Łucznicza – skierowana do pasjonatów łucznictwa tradycyjnego i sportowego. Członkowie sekcji mają możliwość uczestniczenia w treningach oraz rywalizowania na zawodach łuczniczych o zasięgu lokalnym i międzynarodowym.
  • Sekcja Łucznictwa Konnego – jedyna, wyjątkowa w skali regionu, łączy tradycje jeździeckie i łucznicze, organizując szkolenia i treningi pod okiem doświadczonych instruktorów. Sekcja regularnie reprezentuje klub na prestiżowych zawodach łucznictwa konnego w kraju i za granicą.

Dzięki działalności KS AMM Archery, Fundacja Instytut Łucznictwa Konnego tworzy unikalną przestrzeń dla rozwoju sportowego, pielęgnowania polskiego dziedzictwa i promowania aktywnego stylu życia. Klub jest otwarty zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych sportowców, oferując programy dostosowane do różnych poziomów zaawansowania.

 

Dołącz do nas i stań się częścią społeczności, która łączy pasję do sportu z szacunkiem dla tradycji – WESPRZYJ FUNDACJĘ:

Fundacja Instytut Łucznictwa Konnego
nr konta: 91 8060 0004 0843 2320 2000 0010
tytułem: Darowizna na cele statutowe