Tor Węgierski

Tor węgierski to współczesna konkurencja wymyślona przez Węgra Lajosa Kassaia, w której zawodnik jadący po torze strzela do jednej tarczy stojącej w połowie toru. Bardzo trudna konkurencja bo strzały oddaje się z nawet 50 metrów!

Konkurencja jest prosta i zarazem trudna w swojej prostocie. Tor ma 99 metrów i w połowie jest umieszczona jedna tarcza.

Wersje celu są dwie: obrotowy i stały
Domyślną wersją celu jest cel obrotowy, który ma jedną powierzchnię punktowaną i obraca się tak aby zawsze być skierowany na wprost zawodnika.
Druga wersja używana powszechniej to 3 tarcze umieszczone w różnych kierunkach tak aby zawodnik jadąc po torze zawsze miał przed sobą jeden z nich.
Limit czasu wynosi 20 sekund i poniżej niego dostaje się dodatkowe punkty za każdą sekundę a powyżej przejazd jest zerowany więc trzeba uważać!
Strzały można przechowywać gdzie się chce: w kołczanie, ręce łucznej, ręce cięciwnej i gdzie tylko chcesz a wystrzelić można ile tylko się da byle zrobić to pomiędzy tyczkami wyznaczającymi tor.
Każdy zawodnik ma 9 przejazdów co sprawia że jest to jedna z najdłuższych konkurencji rozgrywanych na zawodach.

Taktyka:

pomimo tego że da się jechać szybko (nawet w okolicach 7 sekund) konieczne jest wystrzelenie minimalnie 3 strzał i trafienie conajmnniej jednej co przy takiej prędkości jest nie lada wyczynem.
Skuteczniejsze i dające znacznie lepsze rezultaty jest jechanie wolno w okolicach 18-19 sekund i strzelanie nawet 12 strzał!

Rekordy:

Rekord Polski wynosi 158,41 punktów i należy do Wojtka Osieckiego
Rekord Świata wynosi 283,282 i Należy do Kassai Lajosa z Węgier