Zjazd mistrzów – IMAG 2017

To już 6. Edycja tych międzynarodowych zawodów łucznictwa konnego, a emocje wcale nie słabną. Na długi majowy weekend, na Pola Grunwaldu,  ponownie zawitali łucznicy konni z całego świata. W tym roku, „Majówka z łukiem i koniem” przybrała nowe oblicze pod hasłem International Mounted Archery Game (IMAG). Są to największe międzynarodowe zawody tego typu w Polsce i jedne z największych na Świecie. Organizowane przez AMM Archery oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, co roku przyciągają zawodników z całego świata.

 

Zawody na polu Bitwy Grunwaldzkiej upamiętniają udział wojsk tatarskich w tym historycznym wydarzeniu, po stronie sprzymierzonych wojsk polsko-litewskich. W tym roku impreza trwała łącznie 4 dni. Podczas niej rozegrane zostały 3 konkurencje – Tor Polski (podzielony na dwa etapy, rozgrywane pierwszego i ostatniego dnia), Konkurencja Węgierska oraz Konkurencja Koreańska. Niekwestionowanymi liderami zawodów w kategorii Seniorów byli Węgrzy i Polacy. Zacięta rozgrywka toczyła się między Christophem Némethym, Mátyásem Ruszákiem, Anną Sokólską, Wojtkiem Osieckim i Michałem Piaskiem. To głównie ci zawodnicy wymieniali się miejscami na pięciu pierwszych pozycjach, w poszczególnych konkurencjach. Ostatecznie na Torze Polskim zatriumfowała kobieta, Anna Sokólska, tym samym zdobywając złoty pierścień wodza Tatarów, Dżalal ad-Dina. Konkurencja Węgierska należała do naszych zachodnich braci – zwyciężył w niej Christoph Némethy z – jakże by inaczej – Węgier. Zaś jego rodacy podkreślili tylko swoją przewagę na tym torze, zajmując kolejno trzecie, czwarte i piąte miejsce. Tym bardziej cieszy srebro, które ponownie wywalczyła dla siebie Anna Sokólska, jednocześnie ustanawiając nowy rekord Polski w Konkurencji Węgierskiej. W ostatniej, dynamicznej Konkurencji Koreańskiej triumfował również Węgier, Mátyás Ruszák.

 

Sytuacja przedstawiała się nieco inaczej w kategorii Juniorów. Do walki w tej klasyfikacji stanęło 5 państw (Francja, Belgia, Węgry, Szwecja i Polska), a siły były dość wyrównane. Niekwestionowaną zwyciężczynią została jednak Ágnes Maucha z Węgier, na drugim miejscu znalazł się Szwed, Marcus Hjortsberg, zaś na trzecim Martin Imbert z Francji. Najlepszej polskiej juniorce, Patrycji Gryko, mimo zdobytych kilku medali w poszczególnych konkurencjach (trzecie miejsce w Węgierskiej oraz trzecie w Torze Polskim), zabrakło trochę szczęścia do objęcia miejsca na podium w klasyfikacji generalniej. W efekcie była na miejscu czwartym.

 

Łącznie w zawodach wzięło udział 40 łuczników konnych z 11 państw. Fani tej dyscypliny nie zawiedli się wysokim poziomem sportowym uczestników – wśród startujących znaleźli się medaliści Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy oraz Pucharu Europy i Pucharu Polski. Dzięki licznym sponsorom, pula nagród przekroczyła 10 tysięcy złotych. M.in. w klasyfikacji generalnej IMAG 2017, zawodnicy walczyli o niezrównany łuk produkcji Saluki Bow Co., wspaniały nóż Herman Knives oraz komplet  ekskluzywnych strzał drewnianych wykonanych przez Fortuna Arrows .

Pełne wyniki oraz galerię zdjęć z wydarzenia można znaleźć na wydarzeniu facebookowym International Mounted Archery Game

 

 

 

Zwycięzcy oraz sędzia główny 6. International Mounted Archery Games. (Od lewej zawodnicy Mátyás Ruszák, Christoph Némethy, Anna Sokólska oraz sędzia główny Michał Choczaj)